© ZOO

Giftenaftrek

De mogelijkheid om giften af te trekken in de aangifte inkomstenbelasting, bestaat al decennia. Daarmee wil de wetgever, de tweede kamer, bevorderen dat wij giften verstrekken aan de maatschappelijke organisaties. Om duidelijkheid te geven over welke organisaties dit betreft zijn er gedurende die decennia lijsten geweest waarop is aangegeven welke instanties hiervoor in aanmerking komen.

Cycling out of poverty

Er zijn in dit verband twee soorten maatschappelijke instellingen onderscheiden, die beide erkend zijn voor één of andere vorm van begiftiging die in aanmerking komt voor fiscale begunstiging:

  • De Algemeen Nut Beogende Instelling (anbi). Dit zijn vooral kerkelijke en charitatieve instellingen en instellingen die cultuur, wetenschap, natuur en milieu, of algemeen nut bevorderen
  • De Sociaal Belang Behartigende Instelling (sbbi). Dit zijn vooral sportverenigingen, dorpshuizen en andere instellingen die tegelijk een particulier belang en een maatschappelijk belang dienen.

Het onderscheid is van belang omdat giften aan een ANBI aftrekbaar zijn in de aangiften inkomstenbelasting, en giften aan een SBBI niet.

Beide soorten instellingen komen wel in aanmerking voor het gunstig tarief bij testamentaire beschikkingen. Er geldt dan een vrijstelling voor erfbelasting bij giften van minder dan € 2.000.

Cycling out of poverty

Hoe weet ik of een ANBI een ANBI is?

Je kunt op internet zoeken naar de ANBI-status van een instelling. Bij grote instellingen, waarvan je weet dat ze het van giften moeten hebben, mag je wel aannemen dat ze de ANBI-status hebben. Bij kleinere en plaatselijk maar niet landelijk bekende instellingen, is dat niet zo vanzelfsprekend. Om teleurstelling bij de giftenaftrek te voorkomen is het aan te raden de status opvragen: ANBI zoeken.

Bij het invullen van de naam loop je grote kans op "niet gevonden". Dat ligt aan de hoge eisen die het programma stelt aan je zoekopdracht. Soms moet je beginnen met "stichting'; soms niet. Soms is het een afkorting, soms niet. Spelfouten komen er niet door heen. Probeer desnoods wat varianten.

Twee soorten giften

Als er sprake is van een gift voor aftrek in de inkomstenbelasting, dus aan een ANBI, zijn er twee manieren waarop deze fiscaal worden behandeld:

  • als incidentele schenking
  • als structurele schenking

Incidentele giften zijn aftrekbaar voor zover het totaal van die giften 1% van het inkomen bedragen. Iets preciezer gezegd: 1% van het verzamelinkomen vóór persoonsgebonden aftrek. De drempel van 1% is minimaal € 60. Maximaal is aftrekbaar 10% van het inkomen.

Cycling out of poverty

Voorwaarden voor aftrek van structurele giften

Structurele giften zijn aftrekbaar zonder dat er een minimum of maximum aan gesteld wordt. Er zijn wel andere formele voorwaarden:

  • de giften moeten in vaste vorm zijn en gelijkmatig zijn verdeeld
  • de giften moeten uiterlijk bij overlijden eindigen
  • de giften moeten zijn vastgelegd in een notariële akte
  • de giften moeten minimaal jaarlijks worden gedaan
  • de giften moeten minimaal gedurende vijf aansluitende jaren worden uitgekeerd

Terug

Dit is voorlichting met het doel ingewikkelde fiscale materie toegankelijk en begrijpelijk te maken. Aansprakelijkheid voor de inhoud kan niet worden aanvaard.