Beeldrijk belastingadvies, administratie, conflictbemiddeling, zakelijke begeleiding
identiteiten identiteiten
empty 
actualiteiten  
empty 
empty 
formaliteiten  
empty 
cursus & training cursus & training
empty 
beeldruimte  
empty 
fiets & bedrijf fiets & bedrijf
empty 
ontwerpers  
empty 
overzicht overzicht
  

empty  

© ZOO
Fiscaliteiten en aansprakelijkheid
De voorbereiding voor de aangifte inkomstenbelasting
Electronisch aangifte doen
Bestanden om te downloaden
Fiscaal ondernemerschap
Zelfstandigenaftrek
Urenverantwoording
Kunst en omzetbelasting
Kunstenaar en galerie
Artiest en belastingen
Beroepskosten
Fiets en bedrijf
Autokosten
Werkruimte
Scholing, training en onderwijs
Investeren en afschrijven
Samenwerking en rechtsvormen
Buitenland
Journalisten, schrijvers en componisten
Therapeuten
Zorgstelsel
Aanslagen
Aangiften inkomstenbelasting
Aangiften omzetbelasting
Toeslagen op het inkomen
De verklaring arbeidsrelatie
Facturering en incasso
Calculatie en offreren
Kinderen en kinderopvang
De WIK
Subsidies en stipendia
De eigen woning en de hypotheekrente
Gemeentelijke belastingen
Verzekering
Erfrecht

Inkomstenbelasting en galerie

Wanneer een werk verkocht wordt via de galerie, is dat het moment waarop je de winst geniet. Ook al heb je nog geen afrekening ontvangen.

Wat is je opbrengst wanneer je je werk via een galerie verkoopt?

Neem het rekenvoorbeeld uit het artikel omzetbelasting en galerie.

Je hebt een werk laten verkopen voor € 4.000 exclusief omzetbelasting. De galeriehouder berekent 40% provisie ofwel € 1.600 exclusief omzetbelasting. Je krijgt € 2.336 op je rekening overgemaakt, nadat de galeriehouder een afrekening heeft gemaakt met omzetbelasting.

De bruto winst op deze verkoop is € 2.400. Dat wil zeggen, je hebt een verkoopopbrengst van € 4.000 en een kostenpost van € 1.600. En zo komt het ook in je boekhouding terecht.

Het moment van genieten van winst

Voor de winstberekening geldt dat opbrengsten die gefactureerd zijn, of gefactureerd hadden kunnen worden, tot de winst gerekend worden in die periode waarin de vordering op de afnemer is ontstaan.

Winstberekening vindt doorgaans plaats over een kalenderjaar. Dat betekent dat een verkoop in december 2003 tot de winst van 2003 moet worden berekend. Ook al betaalt de galeriehouder pas in februari of april 2004.

Je hebt er dus een groot belang bij dat je galeriehouder tijdig met je afrekent.

Maar wat nu als de afnemer niet betaalt?

Dat is een probleem dat opgelost wordt wanneer later werkelijk blijkt dat je geen betaling krijgt. De inmiddels afgedragen omzetbelasting kun je later terugvragen; de winstberekening kan later beïnvloed worden door het verlies van niet-betaling.

Maar vooralsnog wordt er in de belastingheffing van uit gegaan dat een economische overeenkomst leidt tot een opbrengst. Trouwens, niet alleen in de belastingheffing; het hele economisch verkeer is daarop gefundeerd.

Het belang hiervan

De winst is een deel van je belastbaar inkomen. Daarover betaal je inkomstenbelasting.

Je betaalt dus inkomstenbelasting over opbrengsten die je wellicht pas later uitbetaald krijgt. En je draagt al omzetbelasting af, terwijl je de betaling nog niet hebt binnengekregen.

Daar staat tegenover dat wanneer je kosten maakt en daarvoor een factuur krijgt die je pas later betaalt, dezelfde regels gelden. De omzetbelasting op kostenfacturen krijg je terug in de periode waarin de factuurdatum geldt. De kosten zijn van de winst aftrekbaar, ook al blijf je de betaling nog even schuldig.

De winstberekening is er niet alleen voor de inkomstenbelasting. Om te beginnen is die er voor jezelf. Je bent de eerste belanghebbende bij het vaststellen van je inkomsten uit je beroepspraktijk.Naast jezelf en de belastingdienst zijn er meer belanghebbenden. Wanneer je een uitkering wik of bbz geniet, wordt het recht daarop getoetst aan de winstberekening. En ook daar geldt dat moet worden uitgegaan van behaalde, maar niet per se betaalde opbrengsten.

Terug

Dit is voorlichting met het doel ingewikkelde fiscale materie toegankelijk en begrijpelijk te maken. Aansprakelijkheid voor de inhoud kan niet worden aanvaard.