Beeldrijk belastingadvies, administratie, conflictbemiddeling, zakelijke begeleiding
identiteiten identiteiten
empty 
actualiteiten  
empty 
fiscaliteiten fiscaliteiten
empty 
formaliteiten  
empty 
cursus & training cursus & training
empty 
beeldruimte  
empty 
fiets & bedrijf fiets & bedrijf
empty 
ontwerpers  
empty 
overzicht overzicht
  

empty  

© ZOO
Fiscaliteiten en aansprakelijkheid
De voorbereiding voor de aangifte inkomstenbelasting
listbullet Electronisch aangifte doen
Bestanden om te downloaden
Fiscaal ondernemerschap
Zelfstandigenaftrek
Urenverantwoording
Kunst en omzetbelasting
Kunstenaar en galerie
Artiest en belastingen
Beroepskosten
Fiets en bedrijf
Autokosten
Werkruimte
Scholing, training en onderwijs
Investeren en afschrijven
Samenwerking en rechtsvormen
Buitenland
Journalisten, schrijvers en componisten
Therapeuten
Zorgstelsel
Aanslagen
Aangiften inkomstenbelasting
Aangiften omzetbelasting
Toeslagen op het inkomen
De verklaring arbeidsrelatie
Facturering en incasso
Calculatie en offreren
Kinderen en kinderopvang
De WIK
Subsidies en stipendia
De eigen woning en de hypotheekrente
Gemeentelijke belastingen
Verzekering
Erfrecht

Apple en electronische aangifte omzetbelasting

Veel van onze cliënten gebruiken een Apple computer. Het wordt langzamerhand duidelijk dat het zeer lastig is om daarmee electronisch aangifte te doen. De belastingdienst vond het niet nodig om aan Apple- en Linux-gebruikers de faciliteiten te bieden die fatsoenshalve horen bij een verplichting tot het doen van electronische aangifte. Het probleem zit in het vereiste besturingssysteem.

Besturingssysteem

De aangiftemogelijkheid die de belastingdienst biedt is alleen geschikt voor de besturingssystemen Mac OS X vanaf een bepaalde versie en Safari. Welke versies wel werken en welke niet weten we nog niet precies. OS X vanaf versie 10.3.8 lijkt het goed te doen. Oudere systemen leiden niet tot een aangifte.

Noodoplossing voor onze cliënten

Wanneer het je niet lukt om zelf de aangifte te doen vanaf je eigen Apple, kun je desgewenst bij ons op kantoor terecht. Je kunt dan de aangifte doen vanaf een pc. Je moet wel je eigen inlogcode en wachtwoord meenemen. En natuurlijk je gegevens. Wanneer je er assistentie bij nodig hebt moeten wij daarvoor onze tijd in rekening brengen. Maar we gaan er van uit dat je het in vrijwel alle gevallen zelf kunt doen. Zeker als je er een kop koffie of thee bij krijgt.

Nog een noodoplossing: aangifte per brief

Een electronische aangifte is verplicht en aangiften per brief worden niet op prijs gesteld. Maar nood breekt wet. Je kunt dus je aangifte per brief doen. Wel op tijd graag en houdt daarbij rekening met postvertraging.

In die brief moet je het volgende beslist opnemen:

  • Je omzetbelasting-identificatienummer
  • Je naam en adresgegevens
  • De periode (maand of kwartaal) waarover je aangifte doet
  • De reden van het aangeven per brief: Mijn computer is een Apple, en de belastingdienst heeft er niet voor gezorgd dat ik met deze computer zonder problemen het aangifteprogramma kan uitvoeren. Daarom deze aangifte per brief, opdat u de aangiftegegevens handmatig in uw eigen computer mag invoeren.
  • De opbrengsten exclusief btw waarover je de btw verschuldigd bent
  • De daarover verschuldigde btw
  • Wanneer je zowel met 19% als ook met 6% belaste opbrengsten hebt moet je de vorige twee punten voor beide percentages apart vermelden
  • De terugvorderbare belasting op kosten, ook genoemd de voorbelasting
  • Het saldo van de verschuldigde belasting en de voorbelasting
  • Eventueel het bedrag van de kleine-ondernemersregeling; zie daarvoor het artikel De kleine-ondernemers-regeling
  • Het te betalen of terug te ontvangen bedrag

Bedenk dat je zowel met deze aangifte per brief, alsook met de betaling absoluut op tijd moet zijn om boetes te voorkomen.

We wijzen je ook nog even op de handleiding voor het doen van een provisorische aangifte omzetbelasting voor het geval je zelfs te laat bent met je boekhouding. Kijk even in het artikel: Een provisorische aangifte omzetbelasting.

Wanneer de aangifte per brief niet geaccepteerd wordt

Het kan gebeuren dat de aangifte per brief wordt aangemerkt als niet tijdige aangifte, omdat de ontheffing voor electronische aangifte ontbreekt en de verwerking pas na de deadline gebeurt. Je kunt dan een verzuimmelding en een verzuimboete krijgen. Maak daar bezwaar tegen. Vermeldt als inhoud van je bezwaar een zelfde argument als in de aangifte zelf:

Mijn computer is een Apple, en de belastingdienst heeft er niet voor gezorgd dat ik met deze computer zonder problemen het aangifteprogramma kan uitvoeren. Dat ik niet de verplichte electronische aangifte heb kunnen doen is niet mijn verantwoordelijkheid maar die van de belastingdienst zelf.

Hoe zou het wel kunnen lukken?

Van enkele cliënten hebben we een tips gekregen waarmee het toch zou moeten lukken. We gaan er daarbij van uit dat het je wel gelukt is 'in te loggen' met je codes en dat je je eigen wachtwoord gecreëerd hebt.

Besturingssysteem

Je zou je besturingssysteem op de Apple kunnen vervangen. Het zou belachelijk zijn om dat te doen alleen vanwege je aangifte omzetbelasting, maar mocht je het toch al overwegen kan dit de doorslag geven.

Invullen van de aangifte omzetbelasting

Met MS-Internet Explorer lukt het niet om getallen in te voeren. Dat lukt vaak wel met Netscape Communicator 4.7. Dat is al een oudje, en doet het dus nog prima. Met nieuwere versies lukt het meestal niet.

Deze 'browsers' lijken vooral van belang te zijn voor Apple-gebruikers die nog niet zijn overgeschakeld op Mac OS X of hoger.

Afdrukken van de aangifte

Je moet liefst niet de aangifte vroegtijdig afdrukken of bewaren. Dit kan pas als je hem helemaal ingevuld, ondertekend en zelfs verzonden hebt.

Maar daaarna is het echt verstandig om te bewaren en af te drukken. Zowel voor jezelf als ook voor je adviseur. Het is wel handig dat je de aangifte dan in een PDF-bestand 'gedownload' krijgt.

Ervaringen van anderen?

Op de website van Apple-gebruikers www.klokhuis.nl worden ook al enkele tips en ervaringen gegeven. Het is sowieso voor Appelaars een handige website.

We stellen het zeer op prijs wanneer andere Apple-gebruikers hierop nog iets willen aanvullen. Laat je reactie alsjeblieft weten via onderstaand mailbriefje:

je naam:

je emailadres:

je briefje:

Terug

Dit is voorlichting met het doel ingewikkelde fiscale materie toegankelijk en begrijpelijk te maken. Aansprakelijkheid voor de inhoud kan niet worden aanvaard.