Beeldrijk belastingadvies, administratie, conflictbemiddeling, zakelijke begeleiding
identiteiten identiteiten
empty 
actualiteiten  
empty 
fiscaliteiten fiscaliteiten
empty 
formaliteiten  
empty 
cursus & training cursus & training
empty 
beeldruimte  
empty 
fiets & bedrijf fiets & bedrijf
empty 
ontwerpers  
empty 
overzicht overzicht
  

empty  

© ZOO
Fiscaliteiten en aansprakelijkheid
De voorbereiding voor de aangifte inkomstenbelasting
Electronisch aangifte doen
Bestanden om te downloaden
listbullet Fiscaal ondernemerschap
Zelfstandigenaftrek
Urenverantwoording
Kunst en omzetbelasting
Kunstenaar en galerie
Artiest en belastingen
Beroepskosten
Fiets en bedrijf
Autokosten
Werkruimte
Scholing, training en onderwijs
Investeren en afschrijven
Samenwerking en rechtsvormen
Buitenland
Journalisten, schrijvers en componisten
Therapeuten
Zorgstelsel
Aanslagen
Aangiften inkomstenbelasting
Aangiften omzetbelasting
Toeslagen op het inkomen
De verklaring arbeidsrelatie
Facturering en incasso
Calculatie en offreren
Kinderen en kinderopvang
De WIK
Subsidies en stipendia
De eigen woning en de hypotheekrente
Gemeentelijke belastingen
Verzekering
Erfrecht

Resultaat uit werkzaamheden

Wanneer je inkomsten niet als winst uit onderneming of als loon uit dienstbetrekking worden beschouwd worden ze behandeld als resultaat uit werkzaamheden.

Dit is een wat negatieve formulering.

Niet in loondienst zijn betekent dat je je inkomsten vrijelijk behaalt, zonder in gezagsverhouding te staan tot iemand anders.

Geen winst uit onderneming behalen betekent dat je niet voldoet aan de criteria voor het zelfstandig ondernemerschap. Wanneer je geen risico loopt of niet voldoende opdrachtgevers werft, bij voorbeeld.

Meestal betekent dit dat je werkzaamheden ofwel niet structureel zijn, ofwel van geringe omvang zijn.

Daarmee is niets gezegd over de waarde van je activiteiten. Het gaat hier alleen over de fiscale gevolgen.

Voorbeelden van 'resultaatgenieters'

Een docent die in de avonduren onderwijsmateriaal ontwikkelt op eigen initiatief, en dat soms weet te verkopen aan een uitgeverij. Wel zelfstandig, maar geen ondernemerschap. De opbrengst wordt fiscaal behandeld als resultaat uit werkzaamheden.

Iemand die naast een dienstbetrekking gedurende anderhalve dag in de week een praktijk heeft voor Reiki-behandelingen en daaruit net een positief inkomen behaalt. Wel zelfstandig maar zolang er niet naar groei gestreefd wordt: geen ondernemer.

Een zangpedagoge, verbonden aan een conservatorium, met een praktijk in de avonduren voor enkele zangstudenten. Een positieve opbrengst, wel structureel, maar een bewust beperkte omvang. Onvoldoende marktgericht dus. Zeer waardevol, maar fiscaal te behandelen als resultaat uit werkzaamheden.

Soms is er een keuze mogelijk.

Het is maar de vraag of je activiteiten al dan niet structureel zijn. Dat kan veranderen. Het is ook maar de vraag of je activiteiten gering in omvang zijn. Ook daarin zijn veranderingen mogelijk.

Mocht je twijfelen over je fiscale status, kijk dan even onder het volgende artikel, waarin niet alleen overeenkomsten en verschillen, maar ook de voor- en nadelen uiteen gezet zijn.

Binnen zekere grenzen kan de belastingdienst gevraagd worden om je status te herzien. Maar let wel, willekeurig hoppen van ondernemerschap naar resultaat uit werkzaamheden wordt niet geaccepteerd.

Terug

Dit is voorlichting met het doel ingewikkelde fiscale materie toegankelijk en begrijpelijk te maken. Aansprakelijkheid voor de inhoud kan niet worden aanvaard.